wieś

RYMACZE

gmina Bereźce, powiat Luboml, woj. wołyńskie
parafia Rymacze


Opracowywane w okolicy:
Wilczy Przewóz, TerebejkiKątyLubomlNowy JagodzinNowiny, Rakowiec, Zamłynie,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Parafia Rymacze liczyła 3318 wiernych i była najliczniejszą w wiernych w całym dekanacie. Oprócz Bereżec i kolonii Nowiny pozostałe miejscowości miały niemal czysto polski charakter i tworzyły zwartą polską wyspę narodowościową w pobliżu Lubomla. Według spisu powszechnego z roku 1921 sytuacja narodowościowa w miejscowościach należących do parafii Rymacze wyglądała następująco:
Rymacze - 1087 Polaków, 76 Ukraińców, 70 Żydów,  Bereżce - 15 Polaków, 962 Ukraińców, 100 Żydów,  Jagodzin - 1102 Polaków, 16 Ukraińców, 4 Niemców, 30 Żydów,  Jankowce - 446 Polaków, 10 Ukraińców, 31 Żydów,  Terebejki - 485 Polaków, 10 Ukraińców, Kolonia Nowiny - Gmina Huszcza - 24 Niemców ewangelików.  Informacje Przekazał Darek-  dareas(a)kopernet.org , maj 2005 r. 


Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r. (najdalej do 1943 r.)

1.

RUDZKIFranciszek, żona Karolina z d. Tołyż, dzieci: Kazimierz, Franciszek, Maria, Zofia, Jan.

2.

BŁASZCZUKLeon - s. Jana i Franciszki z d. Stachniuk, I żona Maria z d. Szewczuk, dzieci: Jan, II żona (śl.1929) Marianna Kołtun (wdowa) z d. Rudzka, dzieci: Władysław 1929, Janina 1931, Józef 1936, Franciszek 1936.

BŁASZCZUKJan - s. Leona i Marii z d. Szewczuk, żona (śl.1942) Maria Dyczko, dzieci: Stanisław Piotr 1943.

3.

WDOWICKIFeliks - s. Ignacego i Apolonii z d. Szynkaruk, siostra Feliksa - Franciszka (m.Jan Kornijczuk 1886).

4.

ŻURJan - s. Michała i Joanny z d. Macegoniuk, żona (śl.1892 Franciszka, z d. Błaszczuk - c. Jana i Joanny z d. Szeremeta), dzieci: Katarzyna 1916.

ŻURFranciszek - s. Michała i Joanny z d. Macegoniuk, żona (śl.1884) Anna z d. Rudzka - c. Jana i Katarzyny z d. Szynkaruk.

5.

IWAŃCZUKJan 1892 - s. Tomasza (Tymoteusza) i Katarzyny z d. Grabowska, żona Marianna (Maria, Marenka) 1894 z d. Kutasiuk - c. Franciszka i Franciszki z d. Matyszczuk, dzieci Tomasz 1921-28.02.1999 (nauczyciel - autor monografii, zm. w Szczecinie), Wiktor 1923, Kazimierz 1926, Stanisław 1928, Józefa 1932.

6.

GADZAŁAMichał 1906, żona Agnieszka z d. Korniczuk - c. Stanisława i Bronisławy z d. Huszyńska, dzieci: Marianna 1934-1934, Helena 1935, Marianna 1938, Anna 1940, Stanisław 1942.

7.

IWAŃCZUKPiotr - s. Macieja i Józefy z d. Sobczuk, żona Karolina 1916 z d. Stachniuk, dzieci: Stanisław 1936-1936, Józef 1938. Osiedleni - Darłowo.

8.

RUDZKIJan. Mieszkał w pobliżu szkoły.

9.

RUDZKIMichał. Mieszkał w zachodniej części Rymacz.

10.

JASZCZUKAndrzej, żona Marianna z d. Bagniuk, dzieci: Karol (Stanisław?) 5.12.1920 (ż.Anna Kornijczuk), Ludwik, Stanisława 1927, Bronisława 1929. Po wojnie: w Kamieniu k/Chełma.
JASZCZUK Stanisław (Karol?), żona (śl.1937) Anna z d. Kornijczuk, dzieci: Jan 1937-1937, Juliusz 1939, Anna 1940 (*Jagodzin).

11.

GADZAŁAMaciej, żona Marianna z d. Stocka, dzieci: Józef 18.11.1922 (po wojnie w Szczecinie), Stanisław 1927 (*Jagodzin).

12.

SAWOSZCZUKPiotr 1898 - s. Jana i Anny z d. Tołyż, żona Wiktoria 1899 z d. Petruk - c. Stefana i Katarzyny z d. Palec, dzieci: Maria (mąż Jan Wojtasiuk), Jan 1919 (ż. Michalina z d. Mazurek 1919), Władysław 1930 (ż. Władysława 1932 z d. Kornijczuk).

13.

MATYSZCZUKJakub - s. Grzegorza i Karoliny z d. Iwańczuk, żona (śl.1896) Agnieszka (r.1880?), z d. Matysko - c. Bartłomieja i Katarzyny z d. Staniuk, dzieci: Janek 1906, Karolina 1914 (m.Józef Kornijczuk, syn Jan 1938), Jakub 1922

14.

MAZUREKŁukasz - s. Mateusza i Franciszki z d. Stachniuk, wdowiec, II żona Katarzyna z Gadzałów Weremko - wdowa, dzieci: Jan (ż.Karolina z d. Stachniuk i syn Stanisław Izydor 1928), Karolina 1895, Józefa (m.Paweł Tołyż), Franciszek (ż. Agnieszka z d. Dolak, dzieci: Jan 1931, Józefa 1933-1933, Katarzyna 1933-1933, Marianna 1938, Stanisław 1941-1942, Stanisława 1943).

15.

DYCZKOFranciszek, żona Marianna z d. Szczygieł, dzieci: Zofia 1927, Józef 1929, Stanisław 1932, Jan 1934, Franciszek 1937, Anna 1939, Marianna 1942, Janina, Agnieszka.

16.

DYCZKOPiotr - s. Stanisława i Agnieszki ze Szczygłów, żona Tekla z d. Kołtun - c. Jakuba i Marianny z Dejneków, synowie: Stanisław 1910 (pseud. Muzyczko, ż.Michalina z d. Pawliczuk, syn Józef 1939), Jan - był felczerem; córki: Maria (m.Jan Błaszczuk pseud. Łewko), Hanna (m.Pioterek), Agnieszka (Jagusia) i Tekla emigrowały w 1929r. do Argentyny.

17.

KORNIJCZUKKarol, żona Karolina z d. Dobrzyńska, dzieci: Stanisława 1928, Marianna, Filip, Jan.

18.

WDOWICKIStefan 1863- s. Ignacego i Heleny  z d. Kuźmiuk, żona (śl.1881) Karolina 1864 z d. Dejneka - c. Andrzeja i Marianny z Mazurków, dzieci: Michał 1885, Jakub 1887, Marianna 1889, Franciszek 1892, Michalina 1900.

19.

WDOWICKIJan 1873 - s. Ignacego i Apolonii z d. Szynkaruk, żona (śl.1892) Józefa z d. Kołtun - c. Mateusza i Marianny z d. Michaluk.

20.

WDOWICKAKatarzyna 1876 - c. Ignacego i Apolonii z d. Szynkaruk

21.

KORNIEJCZUKMichał, żona Maria z d. Grabowska, synowie Józef (I żona Anna z d. Rudzka, dzieci: Karolina 1933, Józef 1939, II żona Anna ze Staniuków Prończuk, wdowa, śl.1941) i Feliks 1913, pierwsza żona Feliksa - Franciszka z d. Stachniuk, ich syn Michał 1934-1971, II żona Feliksa - Agnieszka 1913 z d. Szczygieł - wdowa po Dyczko

22.

CHUDZIKTomasz, żona Karolina z d. Tołysz, dzieci: Anna, Michalina, Stanisław (poniżej), Piotr 1921, Maria. 

.

CHUDZIKStanisław, żona Karolina z d. Dyczko, dzieci: Stanisława 1933, Jan 1936, Julian 1938, Eugenia 1939. 

23.

RUDZKIJakub, żona Józefa z d. Gryciuk, dzieci: Agnieszka (m.Józef Rudzki), Józef (ż.Franciszka z d. Prokopczuk), Michalina (mąż Wojciech Dobrzyński), Rozalia (m.Chmiel -wyemigrowali do Argentyny), Jan (ż.Anna z d. Tołyż), Anna (m. Franciszek Stachniuk z Jagodzina), Marianna (m.Jan Prończuk - w Kupraczach).

24.

BŁASZCZUKStanisław - s. Józefa i Marianny z d. Żur, żona (śl.1929) Anna z d. Dolak, dzieci: Władysław 1929, Józef 1934, Mieczysław 1937.

25.

BŁASZCZUKPiotr - s. Jana i Franciszki z Grygierów, żona (śl.1931) Antonina z d. Matysko, dzieci: Helena Józefa 1932, Jan 1934, Julian 1937 i Zofia 1941.

26.

IWAŃCZUKMaciej, żona Józefa z d. Sobczuk, dzieci: Stanisław (w poz.27) i Piotr (w poz.7).

27.

IWAŃCZUKStanisław, żona Marianna z d. Żur, dzieci: Józefa 1930-1931, Franciszek 1936.

28.

KUŹMIŃSKIStanisław, komendant Policji w Rymaczach, żona Klementyna z d. Górska, dzieci: Gienia, Maria, Czesław Stanisław 1928-1928, Stanisław Józef 1929-1930, Helena Celina 1929, Zbigniew Władysław 1931-1937, Aleksandra 1933 i (bliźniaczki) Krystyna 1933-1934, Józef Feliks 1936.

29.

BRAJCZEWSKIJózef, sędzia śledczy, żona Halina Janina z d. Zaborowska, dzieci: Wojciech Romuald 6.02.1938 (*Chełm).

30.

PETRUKBłażej 1884-1970 - s. Wojciecha i Franciszki, I żona IN., II żona Cecylia 1894-1969 z d. Pendel z Jagodzina, dzieci: Franciszek 1918 (wywieziony w wiosną 1940 roku w głąb ZSRR i ślad po nim zaginął), Jan 1920-1941 (zginął w czasie napaści hitlerowców na ZSRR w czerwcu 1941 r.), Władysław (zob.niżej), Rozalia 1928-1929, Anna 1934 - mieszka obecnie w Białogardzie.

PETRUKWładysław 1922-2002 - s. Błażeja i Cecylii, żona (śl.1943) Józefa Staniuk 1922 z Kupracz, syn Józef 1944 [...]

31.

DOLAKKarol, żona Michalina z d. Stachniuk, dzieci: Jan 1928, Karolina 1931, Franciszek 1934, Agnieszka 1935, Janina Rozalia 1938. Mieszkali za jeziorem. 

32.

STANIUKKarol 1898- s. Jakuba i Agnieszki z d. Kutasiuk z Kupraczy, żona Justyna 1898 z d. Żur, dzieci: Wacław 1922, Stanisława 1925. Po wojnie Dorohusk.

33.

KORNIJCZUKJózef - s. Mikołaja i Franciszki z d. Jóźwiuk, żona Teresa z d. Koguciuk - c. Tomasza i Marianny z d. Kaganiuk, dzieci: Tomasz, Michalina i Franciszek (zob.niżej).

KORNIJCZUKFranciszek 1909, żona Antonina z d. Szewczuk z Rymacz, dzieci: Jan 1942, Mieczysław i Józef. Po wojnie Majdan Skordiów pow. chełmski.

34.

KOSTECKIAlbin 1899 - s. Józefa, żona Marianna 1899 z d. Iwańczuk - c. Stanisława, dzieci: Józef 1921, Stanisław 1927. Zabrani na Sybir.

35.

IWAŃCZUKMikołaj 1898 - s. Michała i Karoliny z d. Żur, żona Anna 1900 (*Zamłynie) z d. Stasiuk - c. Aleksandra, dzieci: Stanisława 1922, Józef 1929, Helena 1931, Franciszek 1937. Zabrani na Sybir.

IWAŃCZUKStanisław 1917 - s. Michała i Karoliny.

36.

PETRUKPaweł 1911-1978 - s. Piotra i Joanny z d. Krakowiak, żona Stefanida 1900-1992 z d. Wołoszczuk - c. Andrzeja i Karoliny z d. Ostapiuk, dzieci (tu*): Genowefa 1930-2011, Jan 1936-2010, Piotr 1938. Po wojnie w Szczecinku.

37.

PETRUKMichał, żona Karolina z d. Stachniuk, dzieci: Stanisław 1934, Marianna 1936-1936, Władysława 1939, Helena 1942-1942.

38.

MATYSZCZUKFilip, żona Marianna z d. Iwanczuk, syn Franciszek (zob.niżej), Michalina (Stanicka, po wojnie w Pławanicach), Jagunia (chyba Agnieszka). Mówiono że mieszkali "w korciech", w kierunku Bereżców. Siostra Filipa - Joanna mieszkała w Kupraczach (po m. też Matyszczuk). Był też brat Piotr (zmarł na Wołyniu) I ż. IN, córki: Anna (Stachniuk, po wojnie w Pławanicach, potem Przystawach) i Józefa (Kaczmarek, po w. w Pławanicach, potem w Myśliborzu); II żona Agnieszka (+Dorohusk), syn Józef (po w. w Wiekowie k/Koszalina). Po śmierci Piotra Agnieszka (z d. Weremko?) wyszła za Kądzielę, mieli syna Romana (Koszalin).

MATYSZCZUKFranciszek, grał na klarnecie, żona (śl.1933) Michalina z d. Sobczuk, syn Jan 1934 (*Jagodzin), zapewne wkrótce zmarł, bo małżeństwo bez niego zamieszkało po wojnie w Pławanicach.

39.

CZERYNAJan 1893-1956 (Red.: może s. Adama i Marianny z d. Gryciuk), żona Agnieszka 1892 z d. Kątowska, dzieci: Józefa 1915, Stanisław (zmarł jako dziecko), Stanisława 1924 (Rudzka), Jan 1927, Zofia 1930. Mieszkali w środku wsi, koło żyda "Bemcia". Jan wynajmował część swojego mieszkania policjantom. Po wojnie w Olenówka. Brat Jana  - Wincenty wyjechał do Ameryki.

40.

RUDZKAAgnieszka 1893 (*Terebejki) z d. Kozioł - c. Franciszka i Antoniny z d. Matysko, wdowa (śl.1910) po Feliksie - s. Franciszka i Katarzyny z d. Prokopczuk, dzieci: Katarzyna 1919, Kazimierz 1923. Feliks pracował na kolei, zmarł w wieku trzydziestu kilku lat, prawdopodobnie otruty. Po wojnie z synem w Pławanicach. Brat Agnieszki - Michał w Kolonii Strzeleckiej.

41.

MALECGrzegorz 1891 - s. Justyna i Agnieszki z d. Czuń, wdowiec; II żona (śl.1929) Karolina z d. Stocka, wdowa, córka Teresa (Mucha). Dzieci Karoliny z I m. Franciszkiem Malcem (bratem Grzegorza): Marianna (m.Józef Dejneka/Dyneka, śl.1939), Józef (poniżej), Justyn (zm. w wieku ok. 20 lat).

42.

MALECJózef 1907-97 - s. Franciszka i Karoliny z d. Stocka, żona (śl.1927) Karolina 1906 z d. Rudzka, dzieci: Anna 1927, Władysław 1931, Franciszek 1933, Józef 1935. Mieszkali na Podczerniwiu. Po wojnie: kol. Rozkosz, Brzeźno.

43.

RUDZKIPaweł 1880-1947 (brat Jana z poz. 8), żona Anna z d. Pradun, dzieci: Karolina (Malec, zob.wyżej), Rozalia, Józef, Stanisław. Mieszkali koło szkoły. Po wojnie: Roztoka.

44.

PROKOPCZUKBartłomiej, żona Marcelina z d. Gadzała, synowie: Paweł (zob.niżej), Józef (ż.Michalina Sawoszczuk, śl.1939) i Feliks (zob.niżej).
PROKOPCZUKPaweł, żona (śl.1930) Józefa z d. Rudzka, córka Zofia 1931.
PROKOPCZUK Feliks 1912, żona (śl.1942) Franciszka 1922 z d. Waluch, córka Maria 1943 [...]. Po wojnie w Turce koło Dorhuska 
45.PROKOPCZUK Jan, żona Franciszka z d. Koguciuk, dzieci: Stanisław (zob.niżej), Józefa 1931.
PROKOPCZUK Stanisław, żona (śl.1942) Agnieszka z d. Iwko, córka Eugenia 1942.

46.

RUDZKIFranciszek, żona Antonina z d. Szewczyk, syn Józef 20.12.1935-1991. Po wojnie w Marysinie, pow. Chełm.

47.

nn"Bemcio", Żyd.

W Rymaczach miały swój dom Siostry Terezjanki, których Dom Macierzysty był w Maszowie.

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych  

L.p.

Informacje

1.

Magda[luty 2006] poz. 1-2m.paumelle(a)numericable.fr

2.

wnuczka F. i K. Rudzkich[wrzesień 2006] uzup. poz. 1 karola.a.k(a)wp.pl

3.

Marianna Zackiewicz[październik 2006] poz. 3., [luty 2008] poz. 18-20.mzac(a)vp.p

4.

wnuk J. i F. Żurów[luty 2007] poz. 4.greg1006(a)tlen.pl

5.

Jan Iwańczuk[marzec 2007] poz. 5. [lipiec 2007] szkic okolicy wykonany przez ojca oraz poz. 8-11. Opracowanie ojca "MONOGRAFIA RYMACZ" oraz ZDJĘCIA, [listopad 2008] uzup. w poz. 5. na podst. wypisu z księgi parafialnej parafii rzymsko-katolickiej w Lubomlugojan(a)smsnet.pl

6.

~olga.tw[marzec 2007] poz. 6.olga.tw(a)interia.pl

7.

Beata Iwańczuk[lipiec 2007] poz. 7. (rodzina mieszkała w Rymaczach lub w pobliżu)biwan5(a)o2.pl

8.

Grzegorz Sawoszczuk[wrzesień 2007] poz. 12.gregsawa(a)wp.pl

9.

Bożena Konfederakz d. Matyszczuk. [listopad 2007] poz. 13bozena.konfederak(a)op.pl

10.

Aneta Małek-Głaz[listopad 2007] poz. 14, 15- 21, [marzec 2009] przeniesienie pozycji 15-21 do wykazu w  Terebejkach anetaglaz3(a)wp.pl

11.

ks. Witold Józef Kowalów[grudzień 2007] Poszukuję wszelkich informacji o ks. Stanisławie Brajczewskim, administratorze parafii Rymacze, budowniczym kościoła.vykovaliv(a)gmail.com

12.

Henryk Dyczko[styczeń 2008] poz. 15.henryk192(z)wp.pl

13.

Bożena Kutrzepaz d. Dyczko. [styczeń 2008] poz. 16.bo38zena(a)wp.pl

14.

Karol Kornijczuk[luty 2008] poz. 17.docencikk(a)o2.pl

15.

Alicja Korniejczuk-Zielińska[kwiecień 2008] poz. 21. wg aktu urodz. Michała Korniejczuka i relacji rodzinnych. Proszę o kontakt osoby mające informacje o Józefie lub Michale Korniejczukhawthorndrive(a)juno.com

16.

Ania[czerwiec 2008] poz. 22.anioleczek2602(a)poczta.onet.pl

17.

Józef Prończuk- s. Jana. [listopad 2008] poz. 23.jozefpronczuk(a)tlen.pl

18.

Jolanta Bdzikot[luty-marzec 2009] poz. 24-28, uzup. poz. 2-4, 7, 10, 13, 15-16, 18-19, 21-22, na podst. "Wykazu osób ..., t.V "- autor ks.W. W. Żurek, poz. 29 również w oparciu o wspomnienia Heleny Kumińskiej za stronie www.rymacze.pl, uzup. poz. 23 na podst. wspomnień dziadka Franciszka Stachniuka ze Starego JagodzinaJolantabe1967(a)wp.pl

19.

Kazimierz Petruk[marzec 2009] poz. 30 oraz 31 na podst. wspomnienia Agnieszki Marciniak z d. Dolak (uzup. wg Wykazu osób - ks.W.W. Żurko - admin), [kwiecień 2009] - kor. daty ur. i uzup. w poz. 30.pawpet18(a)o2.pl

20.

Agnieszka Ślusarczyk[listopad 2009] poz. 32grabosia78(a)wp.pl

21.

Jan Kornijczuk[lipiec 2010] poz. 33kornijczukjan(a)wp.pl

22.

Andrzej Mielcarek[od lipiec 2010] poz.37, 45, uzup. poz. 33, 44 dzięki "Wykazom osób..." -opr. ks. W.W. Żurek.Strony o Wołyniu

23.

Czesław Kamiński[sierpień 2010] poz. 34 z indeksu represjonowanychczkamyk(a)op.pl

24.

Jerzy Petruk- s. Piotra. [listopad 2011] poz. 36.rajaz(a)op.pl

25.

Beata Krzyżanowska[styczeń 2013] poz. 38. [październik 2013] uzup. poz. 38.beatak129(a)wp.pl

26.

Artur Rudzki[luty 2013] poz. 39, 40 i ostatnia wg relacji babci Stanisławy Rudzkiej z d. Czeryna.sumo81(a)op.pl

27.

Grażyna Ptak[kwiecień 2013] poz. 41-43.jacksonbird123(a)yahoo.co.uk

28.

Agnieszka Sapuła[sierpień 2013] poz. 44.agasapula(a)wp.pl

29.

Ewa Rudzka[grudzień 2013] poz. 46.ewarudzka00(a)wp.pl

Wojska niemieckie do Rymacz weszły w dniu 22.06.1941 r.

STRONA O RYMACZACH


Na cmentarzu rzymskokatolickim zachowało się 59 nagrobków i krzyży z okresu lat 1923 – 2002; ustalono nazwiska 28 pochowanych osób (wg stanu na 01.01. 2003 r.)
(uwagi własne i Internautów pochyłą czcionką)::

1. Cz(…) Adam (+1923), żył lat 42  (prawdopodobnie Czerpak Adam)
2. Gadzała Jan (+1927) nagrobek z końca lat 90. XX w.
3. Gadzała Wiktor (+?), żył lat 34, zmarł rażony granatem 
4. Iwko Jan (+1941) nagrobek z lat 90. XX w.
5. Koguciuk Stanisław (+1944) niemowlę, krzyż z tabliczką z lat 90. XX w.
6. Kołtun (+?), drewniany krzyżyk z blaszaną tabliczką, napis foliowany
7. Matyszczuk Franciszek (+1943), żył lat 43
8. Mech Anna (+1937) nagrobek z lat 90. XX w.
9. Mordacz Jadwiga (+1935) nagrobek z 2000 r.
10. Mordacz Jan (+1925) nagrobek z 2000 r.
11. Prończuk Anna z d. Staniuk (+1942) krzyż z lat 90. XX w.
12. Romańczuk Wincenty i 2 dzieci (+?.10.1943), zginęli w kolonii Nowy Jagodzin 
13. Rudzki Karol (+1941), nagrobek z lat 90. XX w.
14. Rudzki Mikołaj (+1941), nagrobek z lat 90. XX w.
15. Różyński Czesław ps. „Ogończyk” (+1944), nagrobek z lat 90. XX w. 
16. Stachniuk Karolina (+1938), drewniany krzyż z tabliczką z lat 90. XX w.
17. Szewczuk Stanisław (+1943) 
18. Szewczuk Stefan (+1943), nagrobek z lat 90. XX w.
19. Sznuruk Serafima (+1945), nagrobek z lat 90. XX w 
20. Sznuruk Wasyl (+1944), nagrobek z lat 90. XX w.; inskrypcja w j. ukraińskim 
21. Szynkaruk Jan ?(+1943)
22. Szynkaruk Leon ?(+1943) metalowy krzyż rurowy z lat 90. XX w. 
23. Szynkaruk Paweł ?(1943)
24. Szynkaruk Petronela ?(1943)
25. Szynkaruk Stanisław ?(1943)
26. Tołysz Maria (+?) betonowa płyta z lat 90. XX w. z drewnianymi krzyżami 
27. Tołysz Marianna (+?) 
28. Tołyż (Tołysz) Anna (+1927)
29. Tołyż (Tołysz) Piotr (+1939), drewniany krzyż z lat 90. XX w. (prawdopodobnie s. Grzegorza i Marianny)

 
Na cmentarzu znajduje się też kilkadziesiąt symbolicznych krzyży oraz pomnik w formie wysokiego krzyża, imitujący tory kolejowe z trzema tablicami z nazwiskami poległych w 1944 roku w walkach z Niemcami żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

1. Aleksiewicz Jerzy, ps. „Gołąb”, I/23 p.p.
2. Baranowski Stefan, ps. „Pokrywka”, kompania łączności p. Jagodzin
3. Belcer Aleksander, III/50 p.p.
4. Belcer Tadeusz, III/50 p.p.
5. Bizior, ps. „NN”, II/43 p.p.
6. NN, ps. „Bojko”, II/50 p.p.
7. NN, ps. „Bolek”, II/50 p.p.
8. Borysiak Krzysztof, ps. „Krystian”, kompania warszawska
9. Brudek Marian, II/43 p.p. 
10. Brzuskowska Antonina, ps. „Olga”, II/23 p.p.
11. Buczek Marian, II/43 p.p.
12. Chmielewski Bolesław, ps. „Zagłoba”, I/50 p.p.
13. Cytrycki Józef, ps. „Żbik II”, I/24 p.p.
14. Czujkowski Henryk, II/43 p.p.
15. Dekas Stanisław, I/50 p.p.
16. Frankowski Eugeniusz, II/43 p.p.
17. Gajdzik Lucjan , ps. „Lutosław”, plut. żandarmerii 23 p.p.
18. Gąsiorowski Józef, II/50 p.p.
19. Głowiński Roman, 23 p.p., rusznikarnia
20. Gołko Bolesław, II/43 p.p. (z Radomla)
21. Gronostaj Henryk, II/43 p.p.
22. Hajdamowicz Jan, I/45 p.p.
23. Jankowski Klemens, ps. „Werbel”, I/50 p.p.
24. NN, ps. „Jarki”, I/21 p. ułanów
25. NN, ps. „Jaskier”, I/21 p. ułanów
26. Jesionowski, ps. „NN”, I/50 p.p.
27. Kaganiuk Józef, ps. „Świstak”, I/43 p.p.
28. Kaleta Franciszek, ps. „Grom”, I/43 p.p.
29. Kasner Gustaw, ps. „Orlik”, I/23 p.p.
30. Kodeniec Leon, I/23 p.p.
31. Kołtun Izydor, ps. „Kurek”, I/43 p.p.
32. Koladyński Kazimierz, ps. „Sroka”, I/24 p.p.
33. Korona Tadeusz, ps. „Halicz”, I/43 p.p.
34. NN, ps. „Kos”, kwatermistrzostwo
35. Krochmal Jerzy, I/50 p.p.
36. Kubłowa (sanitariuszka), II/23 p.p.
37. Kudrel Bronisław, ps. „Kędzior”, I/50 p.p.
38. Kuraj Jan, II/50 p.p.
39.Kuźmiński Jan, ps. „Chmura”, II/50 p.p.
40.Lewczuk Stanisław, ps. Krzak”, I/43 p.p.
41.Lis Antoni, ps. „Tchórz”, II/50 p.p.
42.Lisowski Franciszek, ps. „Iks”, I/50 p.p.
43.NN, ps. „Makolągwa”, I/43 p.p.
44.Matczuk Konstanty, I/43 p.p.
45.Matyszczuk Józef, ps. „Spłonka”, I/43
46.Mariański Zbigniew, II/43 p.p.
47.Mizerski Tadeusz, I/23 p.p.
48.Niewielski Leon, I/50 p.p.
49.Niklewicz Bolesław, II/23 p.p.
50.Obruśnik Kazimierz, II/23 p.p.
51.Olobry, ps. „NN”, I/23 p.p.
52.Orlik Wacław, I/23 p.p.
53.Pawliczuk Stanisław, ps. „Zamek”, I/43 p.p.
54.Petruk Piotr, ps. „Kożuch”, I/43 p.p.
55.Pietkiewicz Stanisław, II/43 p.p.
56.Piotrkowski Stefan, ps. „Kolejarz”, kpr.pchor. Sztab Dywizji, ochrona p. Jagodzie
57.Romankowski Eugeniusz, I/24 p.p.
58.Romańczuk Stanisław, ps. „Groźny”, I/43 p.p.
59.Rowiński Bolesław, I/50 p.p.
60.Różyński Czesław, ps. „Ogończyk”, I/43 p.p.
61.Siatka Józef, II/43 p.p.
62.Skibicki Henryk, I/23 p.p.
63.NN, ps. „Smok”, I/50 p.p.
64.Sosnowski Tadeusz, ps. “Wulkan”, I/23 p.p.
65.Stachurski Stanisław, ps. „Jagoda”, II/50 p.p.
66.Steć Antoni, ps.”Kwiczoł”, I/43 p.p.
67.Stykowski Antoni, II/50 p.p.
68.Stykowski Jan, II/50 p.p.
69.Szulecki Czesław, II/50 p.p.
70.Śladkowski Józef, I/50 p.p.
71.Tomaszewski Longin, Sztab Dywizji, plut. żandarmerii
72.Tylman Adam Jan, ps. „Kalina”, kwatermistrz, zgrupowanie „Gromada”
73.Wacławski Antoni, ps. „Kam”, chor. plut. łączności, zgrupowanie „Osnowa”
74.Walko Piotr, I/21 p. ułanów
75.Wawrzyn Władysław, I/21 p. ułanów
76.Weremko Stanisław, I/43 p.p.
77.Wiśniewski Franciszek, ps. „Olszynka”, II/50 p.p.
78.Wiśniewski Wacław, I/21 p. Ułanów
79.Zbroniec Henryk, pluton żandarmerii zgrupowania „Osnowa”
80.Zienkiewicz Wanda, ps. „Kalina”, II/23 p.p.
81.Żułkos Lech, ps. „Żaba”, I/24 p.p.

Wykazy zmarłych ze strony www.luckkg.polemb.net/


Data powstania strony: sierpień 2006 r., ostatnia edycja: grudzień 2013 r.

podstrona jest częściąwww.wolyn.ovh.org

inne strony O KRESACH

ros. (Memorial): Рымачи